نکات مهمی که رانندگان مبتدی بیشتر باید بدانند

نکات مهمی که رانندگان مبتدی بیشتر باید بدانند

نکات مهمی که رانندگان مبتدی بیشتر باید بدانند

نکات مهمی که رانندگان مبتدی بیشتر باید بدانند

نکات مهمی که رانندگان مبتدی بیشتر باید بدانند

یک‌‌شنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۰:۳۱

نکات حرفه ای در رانندگی: 1. برای روشن کردن پراید: اول کلید را رو به جلو می چرخانید. ماشین روشن می شود. همزمان پا روی کلاج می گذارید و تا انتها فشار می دهید سپس دنده را از حالت دنده آزاد به دنده 1 حرکت می دهید و سپس کلاج دستی که در سمت راست شما قرار دارد می گیرید و از حالت فعلی (که رو به بالا قرار دارد) به پایین می آورید. حالا کلاج را به آهستگی و به نحوی که کلاج به کف پایتان چسبیده باشد به آرامی رها می کنید(بالا می آورید). ماشین راه می افتد.

2. قبل از روشن کردن ماشین صندلی، آینه ها را تنظیم کنید و کمربند خود را ببندید.
3. همیشه نقطه ای دور که روبرویتان باشد را ببینید. دیدن نقطه دور به شما کمک می کند که همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشید و تسلط بیشترو بهتری بر خودروی خود داشته باشید. در هنگام گردش به راست، سمت راست و هنگام گردش به چپ، سمت چپ را نگاه کنید.
4. هر وقت خواستید سرعت اتومبیل را کاهش دهید کلاج را کمی (تا وسط) فشار دهید.
5. هر وقت خواستید ترمز بگیرید قبل از ترمز گرفتن، کلاج را تا انتها به طور کامل فشار دهید.
6. فرمان را آرام بگیرید و در هنگام رانندگی ریلکس باشید. شما باید به سطحی از رانندگی برسید که همزمان اگر رادیو گوش می کردید و کسی نیز حرف می زد بتوانید به همه چیز اشراف داشته باشید و در عین حال رانندگی تان را نیز کنید.
7. لزومی ندارد که هر وقت موتوری یا ماشینی به سمت تان آمد شما فرمان را منحرف کنید که به او نخورید. وظیفه موتور یا ماشین است که مسیر خود را اصلاح کند. اگر شما منحرف شوید و تصادف کنید شما مقصر شناخته می شوید.
8. درس اول درست رانندگی کردن صاف رانندگی کردن است.
9. هر وقت قصد سمت گیری یا گردش به راست یا چپ را داشتید، راهنما را از میله دست چپ فرمان بزنید (بالا راست – پایین چپ). همین که فرمان را به آن سمت بچرخانید راهنما از کار می افتد.
10. هر وقت نزدیک عاملی شدید کلاج را تا نیمه گرفته و ترمز را کمی فشار دهید تا سرعت ماشین به حداقل مورد انتظار برسد ولی از حرکت متوقف نشود.
11. دنده عقب با دنده R است. ابتدا کلاج را تا انتها فشار می دهید و سپس دنده را به R تغییر می دهید. سپس به آرامی پا را از کلاج برمی دارید. حالا ماشین راه می افتد.
12. هر وقت بر سر دو راهی قرار گرفتید ابتدا توقف می کنید و سپس حرکت می کنید.
13. برای چرخش به راست یا چپ سرعت را کم می کنید ولی از حرکت باز نمی ایستید.
14. هر چقدر سرعت تان کمتر باشد با چرخش فرمان کمتری، ماشین دور می زند ولی اگر سرعت زیاد باشد باید چرخش ماشین متناسب با آن باشد.
15. همانطور که برای دور زدن فرمان را می چرخانید باید به موقع نیز فرمان را راست کنید.
16. در آزمون شهری رانندگی در پارک دوبل، اتومبیل در سمت راست شما قرار دارد. لذا شما پس از توقف در کنار اتومبیل جلویی، دنده عقب می گیرید. یادتان باشد که برای عقب آمدن فرمان را به سمت راست بچرخانید تا عقب به سمت راست بگردد.
17. دکمه چراغ های فلاشر در جلوی فرمان و در قسمت میانی بالای تکیه گاه فرمان قرار دارد.
18. به دنده 1 و 2، بستگی به سرعتی که وسیله نقلیه دارد «دنده سنگین» می گویند.
19. ترمز دستی در سمت راست و اهرم تنظیم صندلی در سمت چپ قرار دارد.
20. هر گاه ماشین از حرکت باز ایستاد دنده را به دنده 1 تغییر دهید. هر وقت سرعت ماشین تان از 20 بیشتر شد دنده خود را از 1 به 2 تغییر دهید.
21. دنده ی همه ماشین ها مثل هم است. سمت چپ بالا، دنده یک. سمت چپ پایین، دنده دو. وسط بالا، دنده سه. وسط پایین، دنده چهار. سمت راست، دنده پنج. سمت راست پایین، دنده عقب R.
22. برای آنکه اتومبیل در هنگامی که کلاج را تا انتها فشار می دهید و به آرامی رها می کنید خاموش نشود، کمی گاز را ضمیمه آن کنید.
23. همیشه به یاد داشته باشید که راهنما را 100 متر زودتر از آنکه به تقاطع یا پیچ یا گردش یا سبقت یا پارک بزنید.
24. همیشه به یاد داشته باشید که در 15 متری تقاطع ها نباید پارک کنید و در جاهایی که نباید توقف کنید، توقف نکنید.
25. از جلسات اول آموزش، نحوه کلاج گرفتن آرام را یاد بگیرید. تسلط بر کلاج و آرام گاز دادن، نیمی از رانندگی است.
26. در هنگام رسیدن به تقاطع خیابانی که قصد پیچیدن به آن را دارید نیم کلاج را بگیرید و پس از آنکه ماشین شما در مسیر مستقیم خیابان قرار گرفت نیم کلاج را رها سازید.
27. در رانندگی، ابدا تحت تاثیر بوق و چراغ کسی قرار نگیرید و سعی نمایید طوری رانندگی کنید که احساس ترس و استرس از هیچ کس و چیزی نداشته باشید.
28. طوری در خیابان رانندگی کنید که دیگران به شما توجه کنند و خود را مهیای ماشین شما نمایند و نه آنکه شما حواستان به همه ماشین ها باشد و مراقب آنها باشید!!
29. فشار دادن کلاج مترادف است با دنده خلاص و فشار دادن ترمز مترادف است با کشیدن ترمز دستی. لذا وقتی ترمز دستی را رها کردیم اتومبیل را با ترمز متوقف می کنیم و اگر اتومبیل در حالت دنده خلاص باشد دیگر نیازی به فشار دادن کلاج نیست.
30. سعی نمایید در کلاس های عملی رانندگی سه چیز را خوب یاد بگیرید: 1- کنترل کامل کلاج 2- دور زدن دو فرمانه(علی الخصوص در خیابان های باریک و کوچه ها) 3- پارک دوبل
31. برای رانندگی یاد گرفتن، شرط اول «آرام رانندگی» کردن است. وقتی شما بتوانید در یک سرعت ثابت به آرامی اتومبیل را هدایت کنید، مطمئنا قادر خواهید بود در سرعت بالا نیز آن کار را انجام دهید. به آرامی رانندگی کردن باعث یادگیری بهتر شما خواهد شد. عجله به یادگیری شما لطمه خواهد زد. سرعتی رانندگی کردن و شتابزده بودن به معنای حرفه ای بودن نیست.
32. برای دور دو فرمانه باید به چند نکته مهم توجه داشت. اول اینکه به محض رسیدن جلوی ماشین به خط حائل در بین دو خیابان موظف به توقف هستیم و پس از بررسی از نبود خطر، اقدام به دور زدن می کنیم. در غیر اینصوت ماشین را به جلو حرکت داده و در صورت عبور اتومبیلی از لاین دورتر از خط حائل، می ایستیم تا آن اتومبیل عبور کند و سپس به دور زدن ادامه می دهیم.ثانیا باید در تمام حال اقدام به چراغ راهنما زدن نماییم. همچنین رعایت این نکته نیز مهم است که در دنده عقب جهت چرخاندن فرمان و چراغ راهنما برعکس می شود.
33. عدم رعایت تسلط به پدال گاز و کلاج و ترمز به دلایل متفاوتی همچون ناوارد بودن کارآموز، سفت بودن پدال و ... اتفاق می افتد. عدم تسلط بر پدال کلاج باعث خاموش شدن ماشین در هر بار ترمزگیری می شود. چون اگر پدال کلاج را به تندی رها کنید و بالا بیاورید ماشین خود بخود خاموش می شود مگر آنکه مقداری گاز چاشنی آن کنید. همچنین اگر بر پدال گاز مسلط نباشید منجر به شتاب گیری های غیرحرفه ای می شود که بر روی سرنشینان حالتی نا مطلوب شبیه پرش و پرت شدن دست می دهد. برای این که این مشکل را نداشته باشید، اتومبیل را در کنار خیابان متوقف و خاموش کنید. سپس برای 5 دقیقه با پای خود، پدال ها را به آرامی فشار دهید و به آرامی بالا بیاورید. اگر چند بار این کار را کنید تسلط تان بر پدال به شدت ارتقا می یابد و می توانید پس از روشن کردن اتومبیل از کنترل و تسلط باورنکردنی خود بر پدال ها لذت ببرید.
34. قاعده ساعت 10 و 11 در پارک دوبل:
یکی از موارد مهم امتحانی در پارک دوبل، رعایت نحوه چرخاندن فرمان ماشین است. برای پارک دوبل کردن، هنگامی که پشت فرمان نشسته ایم ضمن رعایت نکات عمومی، دنده را روی R قرار داده و سر برگردانده و آرام به سمت عقب حرکت می کنیم و دقت می کنیم تا هر وقت انتهای ماشین پارک شده را از گوشه نزدیک درب عقب دیدیم فرمان را کامل چرخانده تا اتومبیل ما همچون عقربه ساعت 11 شود. این روند تا دیدن پلاک ماشین جلویی ادامه می یابد تا همچون عقربه ساعت 10 شود. به محض دیدن پلاک از شیشه روبروی فرمان، (پس از آنکه شما توانستید از شیشه جلو، پلاک ماشین روبرویی را ببینید) بلافاصله فرمان را چرخانده تا درجه ماشین به عقربه ساعت 11 نزدیک شود و این روند را ادامه می دهیم تا ماشین به صورت صاف (عقربه ساعت 12) با فاصله نیم متر از جدول و میان ماشین عقبی و جلویی پارک شود.
35. برای توقف پشت چراغ قرمز یا پشت اتومبیلی که ایستاده است می بایست ابتدا پدال کلاج را تا انتها فشار دهیم سپس ترمز را می گیریم و سپس همزمان با گرفتن پدال کلاج، دنده را در حالت دنده خلاص قرار می دهیم. با این کار اتومبیل بدون اینکه خاموش شود از حرکت باز می ایستد. ضمنا یادتان نرود هرگاه خواستید به طور کامل ترمز کنید کلاج را تا انتها بگیرید تا فشار وارد بر چرخ ها از جانب موتور حذف شود و ترمز بی جهت هدر نرود.
36. بهترین راه ترمز کردن: برای توقف ابتدا به آرامی ترمز کرده و سپس پدال ترمز را بیشتر فشار دهید و قبل از توقف کامل از فشار بر پدال ترمز کم کنید.
37. طرز صحیح روشن کردن و شروع حرکت با ماشین: 1- کلاج را تا انتها فشار می دهیم 2-دسته دنده را در حالت دنده خلاص قرار می دهیم 3- سوئیچ اتومبیل را از حالت خاموش می چرخانیم و در حالت باتری قرار می دهیم 4- پس از سه چهار ثانیه سوئیچ را از حالت باتری بیشتر می چرخانیم و استارت می زنیم تا ماشین روشن شود(پس از قطع شدن صدای آمدن بنزین به موتور) 5- همزمان با استارت زدن، پدال گاز را کمی فشار می دهیم تا ماشین روشن شود 6- ترمز را بگیرید و کلاج را تا آخر فشار دهید و دسته دنده را بر روی دنده یک قرار دهید 7- ترمز دستی را خلاص کنید 8- آینه ها را نگاه کنید و پس از زدن راهنمای چپ، شروع به حرکت کنید.
38. برای تسلط بر کلاج هنگام دنده عقب آمدن و شروع حرکت، برای پرهیز از خاموش کردن ماشین یا حرکت شتابزده اتومبیل، ابتدا با پا کمی گاز را فشار دهید و آرام آرام پدال کلاج را بالا بیاورید تا به سرعت مینیممی مد نظرتان دست پیدا کنید بدون آنکه ماشین خاموش شود. گاز دادن هنگامی که کلاج به طور کامل پایین است باعث حرکت اتومبیل نمی شود ولی در عوض شما را با پدال گاز ماشین امتحان گیرنده در آزمون شهری (سرهنگ) آشنا می کند.
39. یک حالت بهتر برای پارک دوبل استفاده از کنج دور شیشه درب عقب است. به این صورت که شما ماشین را نیم متر جلوتر از ماشینی که می خواهید پشتش پارک کنید متوقف می کنید و شروع به دنده عقب آمدن می کنید. سپس پس از آنکه عقب همین اتومبیل را از کنج دور شیشه درب عقب ماشینتان دیدید شروع به چرخاندن فرمان به سمت راست می کنید و این روند را تا زمانی که پشت ماشین را از کنج نزدیک شیشه درب جلو سمت راست (درب کناری تان) ببینید ادامه می دهید و سپس بلافاصله فرمان را به سمت چپ می چرخانید. فراموش نکنید شما در پارک دوبل، ملزم هستید در یک حرکت، ماشین را با فاصله یک متر از جلو، یک متر از عقب و نیم متر از جدول پارک کنید. لذا اگر مجبور شدید، چند حرکت اضافه (مثلا یکبار به جلو بروید تا فاصله تان تنظیم شود) انجام دهید اینها درست نخواهد بود و برایتان نمره منفی لحاظ می شود.
40. در حالت توقف و هنگامی که ترمز دستی بالاست می توانید با فشار دادن کلاج ها، دنده ها را عوض کنید تا بر دنده ها مسلط شوید. این کار برای امتحان سرهنگ خیلی بدرد می خورد. چون ممکن است دنده های ماشین سرهنگ، آنطور نباشد که شما عادت کرده اید!
41. فراموش نکنید که برای جلو و عقب دادن صندلی، ضامن آن در دست چپ قرار دارد. اگر در امتحان سرهنگ، ضامن آن در سمت چپ نبود از سرهنگ بپرسید که ضامن جلو عقب بردن صندلی کجاست؟ اگر حرفی زد به او بگویید ضامن صندلی ماشینی که من با آن کار کرده ام در سمت چپ بود. (ممکن است در برخی ماشین ها، ضامن صندلی در زیر صندلی باشد یا دستگیره پلاستیکی آن کنده شده باشد). 
42. راهنما را در همه حال به خاطر داشته باشید. در دور دو فرمانه می بایست حداقل سه بار راهنما بزنید: یکبار قبل از توقف در کنار خیابان راهمای راست را می زنید. دوم برای دور زدن، راهنمای چپ را می زنید. سوم برای دنده عقب راهنمای راست را می زنید. 
43. فراموش نکنید برای خروج از پارک ابتدا راهنما بزنید. سپس پس از اینکه نیم متر به عرض خیابان حرکت کردید دوباره توقف می کنید و پس از بررسی عدم عبور وسیله نقلیه (که حق تقدم عبور داشته باشد) از پارک به طور کامل خارج شده و در مسیر اصلی قرار بگیرید.
44. در هنگام پارک دوبل کردن ممکن است ماشین را کج پارک کرده باشید. برای اینکه این مشکل پیش نیاید، به وسیله آینه بغل سمت چپ تان، راسته ی اتومبیل تان را با کف خیایان قیاس کنید تا متوجه کج بودن پارک کردنتان بشوید. برای رفع این مشکل، کمی بیشتر دنده عقب بیایید تا اتومبیل صاف شود. 
45. یک اصل مهم در رانندگی تغییر مداوم دنده و بازی با آنهاست. فراموش نکنید در کنار چراغ راهنما، باید همیشه و در سرعت های مختلف دنده ماشین را عوض کنید. در همه حال و علی الخصوص در امتحان شهری، موکدا توصیه می شود که در هنگام کاهش سرعت برای توقف یا پارک کردن، حتما دنده را از 2 به 1 تغییر دهید. وقتی که به طور کامل ایستادید می بایست دنده را در وضعیت دنده خلاص قرار دهید. 
46. یک نکته مهم و حرفه ای در رانندگی این است که در هنگامی که ماشین شما در سرازیری قرار دارد، برای اینکه شما به خوبی از پارک خارج شوید و ماشین عقب نیاید، می بایست به طور همزمان از کلاج و ترمز استفاده کنید و برای اینکه از عقب رفتن ماشین تان جلوگیری کنید لازم است اندکی کلاج را بالا آورده تا ماشین درگیر شود و به عقب نرود.
47. طبق قوانین، شما ملزم هستید قبل از آغاز حرکت، ترمز پایی را تست کنید و از صحت آن اطمینان حاصل کنید. بررسی سالم بودن ترمز، یکی از موارد امتحانی توسط سرهنگ است. برای اینکه ببینید ترمز ماشین سالم است یا خیر، اتومبیل را روشن می کنید (ولی حرکت نمی کنید) و دنده را بر روی دنده خلاص قرار داده و چند بار با پا، ترمز را فشار می دهید. اگر زیر پایتان خالی شد و پدال ترمز به سرعت پایین رفت به معنای آن است که ترمز ماشین شما مشکل دارد. ولی اگر فشار دادن پدال ترمز سخت بود و به سنگینی پایین رفت به معنای صحت ترمز ماشین شماست. برای اینکه این موضوع را خوبتر بفهمید، سیستم ترمز ماشین را با سیستم ترمز دوچرخه مقایسه کنید: وقتی ترمز، سفت گرفته می شود ترمز سالم است و وقتی سیم ترمز می برد یا کش می آید، دستگیره ترمز به سرعت جمع می شود.
48. دور موتور ماشین در حرکت در دنده یک و دنده دو می بایست روی 1.5 باشد. دور موتور بیشتر به معنای عدم تناسب سرعت وسیله نقلیه با دنده و وسایل نقلیه دیگر است. توجه داشته باشید که در امتحان شهری، عدم رعایت این مسئله منجر به نمره منفی برای شما می شود. 
49. در پارک دوبل در کنار خیابان های پر رفت و آمد توجه داشته باشید که در هنگام دور زدن، ماشین شما به مقدار بیشتری به عرض خیابان تجاوز خواهد کرد. در این حین مراقب باشید که تصادف اتفاق نیفتد و کسی با جلوی ماشین شما برخورد نکند.
50. در هنگام خروج از پارک از کنار خیابان دقت کنید که موتور سیکلت سواران همواره با سرعت بالا و برخی از اوقات به صورت نامرئی ظاهر می شوند. لذا حواستان باشد که نهایت دقت را داشته باشید که به آنها نخورید. کوچکترین اشتباه شما در این زمینه منجر به حادثه می شود و در امتحان شهری نیز، بی ملاحظگی شما در این زمینه باعث مردود شدن تان می گردد.
51. یکی از دلایل بدجا رفتن دنده، فشار ندادن کامل کلاج است. معمولا هنگامی که با سینه کف پایتان کلاج را فشار می دهید، احساس می کنید که کلاج تا انتها پایین رفته است ولی وقتی با نوک انگشتان پایتان آن را فشار دهید می فهمید که هنوز مقداری بالا مانده است و باید بیشتر فشار می دادید که به خوبی پایین برود. لذا برای آنکه در هنگام دنده عوض کردن به مشکل برنخورید، کلاج را تا انتها به طور کامل فشار دهید و پایین نگه دارید تا دنده (علی الخصوص دنده عقب) به خوبی جا برود.  
52. هنگام طی مسیر با دنده عقب می بایست دست راست خود را بر پشت صندلی کناری خود قرار داده و سر را برگردانده و عقب را نگاه کنید. رعایت این نکته در امتحان شهری ضروری است. برای پارک دوبل، نیازی به این کار نیست و فقط لازم است هر دو دست را بر روی فرمان قرار دهید و سر را برگردانید و به موقع فرمان را بچرخانید.
53. شتاب زده بودن در پارک دوبل، منجر به تصادف ماشین با جدول کناری خیابان می شود. همواره در پارک دوبل، به آهستگی رانندگی کنید و اگر می توانید چند بار به کرات سرعت را کم کنید و نظارت کنید تا مرتکب خطا نشوید. شتاب گیری بیجا و عدم توقف کامل اتومبیل در زمان خودش، به گونه ای که ماشین بیش از حد عقب نرود از موارد مهم در پارک دوبل است. برای اینکه به پارک دوبل تسلط یابید حتما تمرین های خودتان را زیاد کنید، به شدت آهسته برانید و از شتاب گیری و سرعتی عمل کردن (حتی اگر خیلی حرفه ای هستید و می توانید با سرعتی بالا ماشین را پارک کنید) پرهیز کنید. همچنین مراقب باشید هیچگاه ماشینّا کردن ترمز با یک سرعت کم شروع به حرکت رو به جلو می نماید. سپس در ادامه پا را روی گاز می گذارید و اندکی گاز می دهید.
58. سیستم فرمان و ترمز و گاز و کلاج پراید ها با یکدیگر فرق دارد. برخی مدل ها فرزتر هستند و تسلط به آنها بسیار روانتر و آسانتر است. اصولا تسلط رانندگی بر ماشینی که ترمز و گاز و کلاج نرم و روانی دارد خیلی ساده تر از ماشینی است که فرمانش به سختی می چرخد، پدال کلاج اش خیلی سخت و سفت است و ترمزش نیز ضمخت است!
59. برخی از مربیان معتقدند یکی از دلایل دیر یاد گرفتن رانندگی و عملکرد ضعیف هنرآموز ها به خاطر کفش نامناسب است. آنها توصیه می کنند هنگام رانندگی از کفش ورزشی استفاده کنند جوری که پدال ها را به خوبی در زیر پایشان احساس کنند. کفش پاشنه بلند (برای زنان) و کفش های رسمی (برای مردان)، از دقت نظر لازم برای تسلط بر کلاج ها می کاهد. 
60. برخی از مربیان توصیه می کنند در هنگام پارک دوبل، پس از آنکه انتهای ماشینی که قرار است پشت آن پارک کنید را از گوشه نزدیک پنجره سمت راست (صندلی کناری تان) را دیدید سریعا توقف کنید و پس از یک ثانیه مکث، شروع به حرکت آهسته کنید و پس از یکی دو ثانیه از شروع حرکت، به طور کامل فرمان را به سمت چپ بچرخانید. در حین چرخش از «قاعده کلاج و نیم کلاج» استفاده کنید.
61. قاعده «یک و نیم دور چرخش معکوس فرمان»: پس از پارک دوبل شاید لازم باشد اندکی از مسیر را را عقب بروید. معمولا این یکی از موارد امتحانی سرهنگ است. برای این منظور به خاطر بیاورید که در حرکت دوم پارک دوبل، فرمان را در چه جهتی به طور کامل چرخانده اید تا ماشین تان در پشت ماشین پارک شده، پارک شود. شما در آخرین حرکت، فرمان ماشین را به طور کامل، خلاف عقربه های ساعت و به سمت چپ چرخانده اید. حالا برای اینکه بتوانید مسیری را دنده عقب بروید می بایست چرخ های ماشین را صاف کنید تا ماشین در مسیری موازی جدول های کنار خیابان حرکت کند. بدین منظور قبل از شروع به حرکت، 1.5 دور فرمان را در جهت راست (عقربه های ساعت) می چرخانید تا چرخ های ماشین صاف شود و حالا سر را برگردانده و دست راست تان را در پشت صندلی کناری قرار داده و با توجه به چراغ ترمز عقب ماشین، ماشین را به عقب هدایت می کنید. به یاد داشته باشید که معیار شما برای صاف حرکت کردن، چراغ خطر عقب ماشین است (مثل نشانه گیری در اسلحه کلاشنیکف و ژ-3 که هدفتان را با نشانه سوزنی سر اسلجه می سنجید).
62. مربیان آموزش دهنده، عموما اجازه رانندگی با سرعت بیش از 30 کیلومتر/ساعت را به هنرجو نمی دهند. بر این اساس توصیه می شود پس از کسب گواهینامه، در صورتی که پیش از این حرفه ای نبوده اید و ماشینی نیز برای تمرین نداشته اید، حتی الامکان با همان سرعت آموزش دیده رانندگی کنید تا به تدریج حرفه ای شوید. 
63. هدف از آموزش ها و امتحان عملی رانندگی (امتحان شهری) این است که شما با کمترین «سرعت» ممکن وسیله نقلیه و بالاترین «سرعت عمل»، موارد رانندگی را انجام دهید. 
64. عموما در آموزشگاه ها، مهارت رانندگی در سرعت های بالا را به هنرآموز نمی دهند. نتیجه آنکه وقتی یک هنرآموز برای اولین بار پشت ماشینی قرار می گیرد و با سرعت بالا رانندگی می کند به محض مواجهه با صحنه ای خطرناک، کنترل و مدیریت صحیح ماشین را از دست می دهد و حادثه ای می آفریند که منجر به مرگ خودش و دیگر سرنشینان می شود. برای رفع این مشکل چند نکته در هنگام رانندگی با سرعت های بالای 50 کیلومتر در ساعت را رعایت کنید: اول اینکه در این سرعت، برای کنترل ماشین و کاهش سرعت آن، هیچگاه کلاج را به طور کامل نگیرید چون شتاب اتومبیل بیشتر می شود و ترمز گیری سخت تر می گردد. بهترین کار در این موقع این است که اندکی ترمز بگیرید و رها کنید و مجددا بیشتر ترمز بگیرید تا بتوانید به خوبی ماشین را کنترل کنید. دوم اینکه اگر با صحنه خطرناکی مواجه شدید هیچگاه از ترمز دستی برای توقف و کاهش سرعت ماشین استفاده نکنید چون در برخی از ماشین ها منجر به چپ شدن (علی الخصوص در پراید) می شود. سوم اینکه هیچگاه در سرعت های بالا، فرمان را با یک دست نگیرید و همواره با دو دست آن را کنترل کنید. چهارم اینکه در هنگام مواجهه با حادثه ای که در شرف وقوع است، هیچگاه فرمان را زیاد نچرخانید چون ماشین چپ می کند و کنترل از دست تان خارج می شود بلکه فرمان را سفت بگیرید تا کمترین انحراف را داشته باشید. پنجم آنکه بهترین کار این است که سرعت مطمئنه را رعایت کنید و از شتاب گیری های غیر مطمئن و عجله پرهیز کنید.   
65. در هنگام شروع بارندگی، به شدت آرام رانندگی کنید (دنده سنگین) و از ترمز گرفتن ناگهانی پرهیز کنید.
66. در هنگام مواجهه با عابر، هیچگاه فرمان را نچرخانید که از کنارش بگذرید. بلکه سرعت را آرام کنید و مهیای توقف شوید. 
67. سعی کنید نحوه چراغ زدن به ماشین جلو را در کلاس های آموزشی یاد بگیرید. همچنین تسلط کامل بر روشن و خاموش کردن چراغ های بالا و پایین جلوی اتومبیل.
68. سعی کنید بخشی از وقت کلاس های آموزشی را صرف یادگیری نکات ریز مکانیکی و تعمیر اتومبیل کنید تا در صورت بروز مشکل به بنبست نخورید و خودتان بتوانید کمی با ماشین ور بروید تا اگر درست نشد، آنگاه مجبور به بردن آن به مکانیکی شوید.
69. هنگام پیاده شدن از اتومبیل همیشه بیاد داشته باشید که ابتدا از داخل آینه بغل تان، عقب را نگاه کنید و در صورت عدم وجود خطری، کمی درب اتومبیل را باز کنید و سرتان را برگردانده و بطور کامل عقب را نگاه کنید. در صورتی که مطمئن شدید هیچ وسیله نقلیه ای مثل موتور سیکلت به سمت تان نمی آید درب را آرام آرام باز کنید و سپس از اتومبیل پیاده شوید. دقت کنید که این یکی از موارد مهم در رانندگی است که عموما به دلیل بی توجهی بسیاری از رانندگان در خیابان ها باعث تصادف موتورسیکلت سواران می شود.
70. برای خاموش کردن ماشین می بایست ابتدا راهنما بزنید و در مکان مد نظرتان توقف کنید، سپس به ترتیب امور روبرو را انجام دهید: 1- وضعیت لاستیک را متناسب با محل توقف تان انتخاب کنید (مثلا اگر در سراشیبی هستید فرمان را به سمت راست بچرخانید تا در صورت حرکت، لاستیک با جدول درگیر شود)، 2- دنده را به دنده خلاص تغییر دهید ولی کماکان پایتان را بر روی ترمز حفظ کنید.  3- ترمز دستی را بکشید.  4- اتومبیل را خاموش کنید.   5- در صورتی که در مسیر سراشیبی قرار دارید دنده را بر روی دنده عقب تغییر دهید تا ماشین حرکت نکند.  6- کمربندتان را باز کنید. 7- به واسطه نگاه کردن آینه بغل و کنارتان، از وجود امنیت برای پیاده شدن سرنشینان از اتومبیل اطمینان حاصل کنید. 8- پس از بررسی از نبود ماشین یا موتوری که به طرف شما می آید درب را باز کنید و پیاده شوید. 

حاشیه های رانندگی   
1. ساعت تدریس دو ساعت است. برخی آن را در یک ساعت و 50 دقیقه نیز خلاصه می کنند. بعضی نیز در یک ساعت 40 دقیقه!!
2. یک اصل مهم در آموزش رانندگی: سعی نکنید نکات را بنویسید یا حفظ کنید. بلکه آنها را به ضمیر ناخودآگاه ذهن بسپرید. رانندگی چیزی نیست که آن را با حافظه خود یاد بگیرید بلکه باید در ضمیر ناخودآگاه ذهن شما حک شود.
3. تیزبینی خود را روز بروز افزایش دهید. شما باید همزمان هم جلویتان را ببینید هم کنارتان را ببینید. هم عقب را حواستان باشد. هم تابلو ها را بخوانید.


نکات دیگر:   
1. به غیر از امتحان آیین نامه که توسط مدرس در سر کلاس آموزشگاه های رانندگی گرفته می شود، یک امتحان آیین نامه نیز توسط سرهنگ امتحان گیرنده گرفته می شود که شرط قبولی در این امتحان، مجوز شرکت در امتحان عملی رانندگی در سطح شهر است. 
2.  معمولا مربیان آموزش دهنده رانندگی پس از پایان 12جلسه یک یا دو جلسه هم به صورت تست، اضافه می نویسند تا کارآموز پس از تایید مربی، مجوز شرکت در آزمون سرهنگ و آزمون رانندگی شهری را به دست آورد.


نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...